Hall of Fame

Hall of Fame – International OM Sport

Aerobatics
JMK Black, 1966/68

Athletics
CE Beckwith (Great Britain, 1924)
MJ Winbolt Lewis (Great Britain, 1966/68-70)
CE Beckwith (England, 1921-23)
DL Rathbone (England, 1933-34)
MJ Winbolt Lewis (England, 1966/70)
ND McWhirter (Scotland, 1950-52)

Cricket
A.G. Steel ( 1880/82/84/86/88, his name also features on Ashes Urn)
L.H. Gay (played for England v Australia in 1894)
A.J.L. Hill (England, 1895)
N.F. Druce (England, 1897)
J.C. Hartley (England, 1905)
R.H. Spooner (England 1905/09/12)
Jake Seamer (Somerset)
Mike Griffith (former Sussex Captain & President of MCC)
Christopher Martin-Jenkins (former journalist and MCC President)
Richard Savage (Warwickshire)
Robbie Williams (Middlesex & Leicestershire)
J Symes (Great Britain, 1900)
WN de Segundo (Brazil, 1978-81)

Croquet
WP Ormerod (England, 1956-68)
WP Ormerod (Great Britain, 1969-74)

Equestrianism
HMV Nicholl (Great Britain, 1947)
MAP Phillips (Great Britain, 1968-76)

Fencing
F Hill-Bernhard (England, 1958)
AJ Gray (England, 1962)
Football
RK Kingsford (England, 1873)
CP Wilson (England, 1883)
JB Challen (Wales, 1886-89)
LH Gay (England, 1892-93)

Gliding
AJ Deane-Drummond (United Kingdom, 1958/60/63/65)

Golf
HP Cairns (Ireland, 1904/13/25/27)
AJ Graham (England, 1925)
JR Smith (England, 1932)
IR Patey (England, 1948-50/52)

Hockey
RA Fletcher (Great Britain, 1955)
MG Griffith (Great Britain, 1971)
MN Spray (Great Britain, 1982-87)

TG Buchanan (England, 1895-96)
W Bowring (England, 1898)
SAP Kitcat (England, 1899)
CWW Thorpe (England, 1902)
ASB Ranger (England, 1905-06)
HJ Goodwin (England, 1908-09/11-12/14)
LM Robinson (England, 1909)
EL Goodman (England, 1909-10)
E Clover (England, 1909-12)
MA Mathew (England, 1910-11)
WF Smith (England 1911-14/20-21)
CS Atkin (England, 1912-14/21)
RB Lagden (England, 1913-14)
SH Saville (England, 1913-14/20-23/26-31)
LFWA Kendall (England, 1914)
C Patteson (England, 1920)
TW Mansergh (England, 1920-24/26/28)
GR Coles (England, 1921-23)
RW Stevenson (England, 1921-23)
CJR Turner (England, 1925)
BFH Maturin (England, 1925)
TA Rotherham (England, 1927)
SA Block (England, 1928/31/34-37)
JK Waydelin (England, 1930-32/34-35)
RY Fison (1931-34)
JS Maples (England, 1937, 47)
RE Adlard (England, 1938)
JS Pope (England, 1938)
RA Fletcher (England, 1949/51-55)
RM Argyle (England, 1949)
AJB Robinson (England, 1950-59)
JCG Stocks (England (1950-51)
PK Ledger (England, 1951/53)
TG Abell (England, 1957-58)
PMHP Gale (England, 1957)
MG Griffith (England, 1971)

JDL Dickson (Ireland, 1939)
GP Jackson (Ireland, 1952-53)

RB Watson (Scotland, 1904)
ACJM Anderson (Scotland, 1922/24-32)
H Cowan-Douglas (Scotland, 1923)
RCR Kirkpatrick (Scotland, 1924/28-30)
CNR Kirkpatrick (Scotland, 1924-30)
AR Paterson (Scotland, 1931/33/35/37)
GJF Mackay (Scotland, 1933)
EC Mason (Scotland, 1938-39/49)
IAC Hayward (Scotland, 1949-50)
NG Rennie (Scotland, 1957)
RIS McGuigan (Scotland, 1965)

JWG Casson (Wales, 1895)
CT Raikes (Wales, 1903)
HI Wilson (Wales, 1905-06)
JH Lewis (Wales, 1925-28/30)
WR Edwards (Wales, 1929-31)
TAD Hewan (Wales, 1932-33)
WS Griffiths (Wales, 1947-52/54-56)
CP Wroth (Wales, 1953-58)
GW Thompson (Wales, 1954-60)
JW Cohen (Wales, 1957-58)

 

Lacrosse
Antonia Hudson (LI 2010-12) – England Lacrosse

Lawn Tennis
GP Jackson 1948-49/53-60

Motor Racing
Alessandro Latif (B1 2009-14) – British GT Driver

Mountaineering
Jake Meyer

Polo
Bobby Dundas (TU 1997-01) – England Polo
Ed Nicholson (SU 1997-02) 2001 England Schools Polo Team, 2002 England Schools Polo Team (captain) & 2003 Young England Polo Team (U21)

Rackets
Alister Robinson (PR 1983-88), World Rackets Doubles Champion 2005
Guy Barker (C2 1983-88 ), World Rackets Doubles Champion 2005

Rowing
EJ Worlidge (C2 1942-46), Great Britain 1952
SC Crosse (C3 1944-48), Great Britain 1955/58-59
CJD George (C2 1960-64), Great Britain 1973-75

Rugby
Nick Gray (1984-89) – Rugby, Cyprus
Jamie Gibson (C2 2004-09) – London Irish, Northampton & England Rugby
Henry Martin (PR 2012-17), England Sevens
R.H. Sponner

Squash
PSB White (C3 1954-58), England 1974-75
GP Jackson (PR 1935-40), Ireland 1953-56
CN Campbell (B3 1930-33), Scotland 1953

Swimming
David Dunford (C3 2001-06) – Kenya, Swimming, 2008 & 2012 Olympics
Jason Dunford (C3 2000-05) – Kenya, Swimming, 2008 & 2012 Olympics