Our People​

Marlborough is a vibrant community of over 600 teaching and operational support staff, all of whom are wholeheartedly committed to the education and well-being of the pupils under our care. 

This directory enables you to identify a member of staff either by department using the drop-down menus or by name or role using the search facility. Individual biographies can be accessed where available by hovering over the person’s name. 

Staff by Department

Searchable Staff List

NAMEROLE
The Bishop of SalisburyPresident
Mrs Heidi Venamore PSMChair of Council
Michael Birkin EsqMember of Council
Joe Chambers EsqMember of Council
Peter Denton EsqMember of Council
Mrs Tania FreemanMember of Council
The Reverend Stephen GrayMember of Council
Kasase Kabwe EsqMember of Council
Ms Ros KingMember of Council
Tim Martin-Jenkins EsqMember of Council
Professor Cav. Simon Mordant AOMember of Council
Rob Perrins EsqMember of Council
Mrs Sabina ReevesMember of Council
YAM Tunku Ali Redhauddin ibni Tuanku MuhrizInternational Council
Dasho Sangay WangchukInternational Council
 
  
  

NAME / EDUCATIONINITIALSROLE
Louise Moelwyn-Hughes MA MEdLJMHMaster
Susan Wessels MA, BScSMWSecond Master
Andrew Hart BAAGHBursar
Dan Clark MThDTCDeputy Head (Academic)
Jimmy Scragg MAJRBSDeputy Head (Co-Curriculum)
Ed Nightingale MAECNDeputy Head (Pastoral)
James Lyon Taylor BSc, MScJJLTDirector of Admissions
Simon Lerwill BScSMLDirector of Development
Jackie Jordan MAJEJDirector of Marketing & Communications
Christine Kane BA MScCKDirector of Safeguarding
Julia Hodgson MAJAHHead of Boarding
Thierry Lauze BA MBATCMLAssistant Head (Inspection)
Bella Nightingale BABNAssistant Head (Teaching & Learning)

NAME / QUALIFICATIONSINITIALSROLE
Edward Twohig MA MFA REEFJTHead of Art and Director of Visual Heritage
Jonathan Parnham BA MA (RCA)JHPHead of Visual Arts Promotion
Rachel Bruce BARLTBArt
Rebecca Clegg BARACArt
Jonathan Duplock BA MA (RCA)JJDArt
Jennifer Fruci BAJFArt
Thea Thompson BATRTArt
Grace Payne-Kumar MAAHArtist in Residence
Julian Lloyd BA MPhilJFLHead of Classics
Rebe Horton MARFHClassics
Joel Moore MAJJLMClassics
Emma Moule MAEJPMClassics
Jimmy Scragg MAJRBSClassics
Tim Dolan BA MScTJDHead of Computer Science
Dr David Roberts MSc PhD ARCSDGRComputer Science
Keith Smith BAKGASComputer Science
David Madden BEng MADJMHead of Design Technology
Mark Conlen BScMCDesign Technology
Julian Patient Diploma in Art and DesignJCPGraduate Assistant – Design Technology
Angelo Possamai BScAPDesign Technology
David Kenworthy BA MFADKHead of Drama
Jane Darby Dip BA GSM LGSMJDDrama
Maria Sandall BAMSDrama
Olivia Butler BAOJBGraduate Assistant – Lighting Designer in Residence
Duncan Andrew MSc MADIAHead of Economics and Business Studies
Amy Adderley BAALAEconomics and Business Studies
Alan Burke MAAABEconomics and Business Studies
Charlie Harrison BScCLHEconomics and Business Studies
Mackenzie Horwood BA MAMFHEconomics and Business Studies
Stephen WebsterSJWEconomics and Business Studies
Peter O’Sullivan BAPJOSEconomics and Business Studies
Nick Gordon MANOPGHead of English
John Carroll BEdJPCEnglish
Simon Earwicker BA MPhilSEEnglish
Dr Rebecca Justice BA MA DPhilRCJEnglish
Dr Simon McKeown BA PhD FRNSFSMEnglish
Ed Nightingale MAECNEnglish
Bella Nightingale BABNEnglish
Sophie Thomson MASFTEnglish
Hugo Tilney BAHLRTEnglish
Marcus Sharrad BSc MAMJSHead of ESS, Director of Coaching and Mentoring
Riccardo De Rosa MARGDRHead of Geography
Calluinn Cooke MEnvCSGCGeography
Will Gibbs BScWHGGeography, Head of Shell
Julian Hodgson BScJHGeography
Julia Hodgson MAJAHGeography
Alys Langdale BSc MScACLHead of Futures, Geography
Hannah Meehan-Staines BScHLMSGeography
Ben Miller BScBHMGeography
Christopher Moule MACAFMHead of History
Matt Blossom MAMBBHistory
Mike Bush BAMPLBHistory
Alistair Hamilton MAAJHHistory
Josh Lynbeck BAJCLHistory
Will Molyneux BAWJMHistory
Richard Sandall BCom BARASHistory
Oscar Triggs BAOSLTGraduate Teaching Assistant
Dr F S McKeown BA PhD FRNSFSMHead of History of Art
Rosie Scott BA MARSHistory of Art
Amanda Woodford MAATWHistory of Art
Helen Green MScHEGHead of Academic Support (SENCO)
Jo McClean BA Dip SpLDJMCCAcademic Support
Sarah Armitage BASEAAcademic Support
Viv Hawthorn BAVRHAcademic Support
Jacky Isitt BAJCIAcademic Support
Emma Penrose BA MA SpLD MA in TEFLEJPAcademic Support / English as an Additional Language Coordinator
James Burton BA MScJEBHead Librarian
Victoria Williams BA PGDipVWAssistant Librarian
Owen Elton BAOPEHead of Mathematics
Dr Simon Flatres MSc PhDSDFMathematics
Orlaith Gallagher BScOGMathematics
Armando Lamagna MEngALMathematics
Katie Hevingham BAKLHMathematics
George Lane BScGDMLMathematics
Danielle Lilley BSc MADLLMathematics
Michael McNally BScMMMathematics
Imogen Mitchell BScIIAMMathematics
Emma Playfair BSc MAELPMathematics
Dr Elaine Ryder BSc PhDERMathematics
Colin Smith BEng MScCSSMathematics
Ian Thorp MMathIRTMathematics
Isabel Tudsbery BAIFTMathematics
Amanda Woodford MAATWHead of Modern Languages
Andrea D’Angelo MAMDAHead of Spanish
Qingwei Li BA MAQLHead of Mandarin Chinese
Peter Morley-Fletcher MAPNMFHead of Italian
Anna Little BAAGLHead of Russian
Tina Rainer StExTCRHead of German
Lara WilliamsLCWHead of French
Hazim Abbas BA MAHAAArabic
Liu Hong Cannon BA MALHCMandarin Chinese
Steve Clayton BASCCSpanish
Virginie Delalleau BAVGMDFrench/Italian
Amabel Harvey-EversAHHEFrench
Kay Kiggell MAKJKFrench/Italian/German
Tom Kiggell MATAKFrench/German
Joe Lane BAJTWLSpanish/French
Thierry Lauze BA MBATCMLDirector of Teaching and Learning, French
Mara JamesMTJItalian
Yukari MomotaYMJapanese
Andrew Nurton BAADNSpanish
Alex de Trafford MAAHDTSpanish
Theo Phillips BATPPGraduate Assistant, French
Jixuan Yin MAJYGraduate Assistant, Mandarin
Pascale De BeukelaerPDBFrench Assistant Lower and Upper School
Tatiana Bungey BATDBLanguage Assistant, Lower School Russian
Caroline CoughlanCACLanguage Assistant, Lower School French
Caroline Dukes BACKDFrench
Maria Gonzalez-GomezMGGSpanish
Mara James-Cordopatri BAMTJSpanish
Montse Ibáñez RodríguezMIRSpanish
José Manuel Verdú CortésJMVCSpanish
Sandra McKeownSMCKGerman Language assistant Lower School and Upper School
Laura ZaninelliLZItalian
Philip Dukes FGSM ARAMPTDArtistic Director
Clare Toomer BMus MMusCTDeputy Head of Music, Head of Academic Music, Head of Keyboard
Alex Arkwright BAAJAHead of Instrumental Studies
Adam Meehan-Staines BA MPhil FRSM FRSAAJMSChoirmaster and Director of Chapel Music
Jon Cox BAJRCHead of Music Technology
Michael Butterfield BMus MA ARCOMBCollege Organist
David Mattinson BADPMHead of Vocal Studies
Sara Stagg BMus LRSMSLSHead of Strings
Sacha Johnson BMusSJHead of Percussion
Jack Brown BMus MPerfHJBGraduate Assistant, Music
Russ TongRTHead of Department
Jonny Newman BScJNNOA Instructor
Kristy Heaton BA MAKLHHead of Politics
Charlie Harrison BScCLHPolitics
Richard Willmett BARDWPolitics
Will Molyneux BAWJMPolitics
Joe Quinn BAJMQPolitics
Jodie Luker BScJLLHead of Psychology
Patrick Newman BAPJNPsychology
Bryony Woods BA MScBLWHead of Religious Studies & Philosophy
Virginia Brown MAVRBReligious Studies
Dan Clark MThDTCReligious Studies
Gregor Macmillan BAGIMReligious Studies
Revd Tim Novis BA MDivTGWNReligious Studies, Anglican Senior Chaplain
Andrew Oxburgh MAAGOReligious Studies
Gareth Playfair MAGRPReligious Studies
Dr Garry Doyle BSc MSc PhD DIC Cchem MRSCGADHead of Science, Head of Chemistry
Tom Birkill BScTABHead of Biology
Harriet Cox BScHAMCBiology
Simon Dennis MBE BSc MSc DIC ARCSSJDBiology, Director of EPQ
James Lyon Taylor BSc MScJJLTBiology
Henrietta Martin-Hierro BScHJMHBiology
Marianne Scragg MAMCBSBiology
Neil Moore BSc MANJLMBiology
Katherine Holder MAKEHHead of Chemistry
David Armitage BSc MADRAChemistry
Dr Garry Doyle BSc MSc PhD DIC CChem MRSCGADChemistry
Scott Hawthorn BScSRHChemistry
Tim Marvin MATGRMChemistry
Elinor Smith BAECSChemistry
Dr Jonathan Swift BSc PhDJPSChemistry
Sara Walker MScSKWChemistry
Chris Wheatland MPhysCJWHead of Physics, Head of Astronomy
Ben Allen MABRAPhysics
Steven Matthews BScSDMPhysics
Gregor McSkimming BScGJMPhysics
Dr David Roberts MSc PhD ARCSDGRPhysics, Astronomy
John Wright BScJWPhysics
Gavin JamesGKWJDirector of the Blackett Observatory, Head of Astronomy
Rebe Horton MARFHDirector of Sport
Jules Beckett BScJBSports Facilities Manager
Sophie Newman MASHBHead of Netball, RHT Mill Mead
James Davies BSc CSCSJWDHead of Strength and Conditioning
George Lane BScGDMLPhysical Education and Sport
Terry GilmourTPGHead of Rugby
Heidi Marvin BScHJCMHead of Lacrosse, Asst Director of Sport, HM – Ivy House
Mark RamageMSRHead of Hockey
Rob HornRHRackets Professional
Sophie BucknallSCBGraduate Assistant, Sport
Alexandra Devine BAAGDGradauate Assistant, Sport
Ethan HawtinECHGraduate Assistant, Sport
Cara Jones BScCRJGraduate Assistant, Sport
Kit MajorKNMGraduate Assistant, Sport
Marc-Antony Eysele MA EdMAEExercise and Sport Science
   
   
   

NameRole
Debbie PearceAccounts Manager
Ellie KendrickAdministration Manager
Elizabeth HeadlamAdmissions Registrar
Gráinne LenehanArchivist
Susanna LambBursar’s PA
Dr Natasha ConnerClinical Child Psychologist
James ThompsonCollege Proctor
Samantha DascombeLead Counsellor
Ross UrquhartDirector of Enterprise
Hannah MackDirector of Finance
VacantDirector of HR
Mike NaworynskyDirector of Operations
Andy BarnesEstates Bursar
Milly-May GrantHead of Examinations
Alys LangdaleHead of Futures
VacantHead of Information Services
Sarah-Jane FrenchHealth & Safety Manager
Jane GreenMarketing & Communications Manager
Chris TannerMarketing & Communications Manager
Georgie MilneMaster’s PA
Sam JonesMedical Centre Manager
Dr Anna CollingsMedical Officer
Ady GashiSecurity and Transport Manager

NAME / QUALIFICATIONSINITIALSROLE
Edward Twohig MA RI REEFJTHead of Art
Julian Lloyd BA PhilJFLHead of Classics
Tim Dolan BA MScTJDHead of Computer Science
David Madden BEngDJMHead of Design Technology
David Kenworthy BA MFADKHead of Drama
Duncan Andrew MSc MA BADIAHead of Economics and Business Studies
Nick Gordon MANOPGHead of English
Simon Dennis MBE BSc MSc DIC ARCSSJDDirector of EPQ
Marcus Sharrad BScMJSHead of Exercise and Sport Science
Riccardo De Rosa MARGDRHead of Geography
Alys Langdale MScACLHead of Futures
Christopher Moule MACAFMHead of History
Dr Simon McKeown BA PhDFSMHead of History of Art
Helen Green MScHEGHead of Learning Support
James Burton BA (Hons)JEBHead of Library
Owen Elton BAOPEHead of Mathematics
Amanda Woodford MAATWHead of Modern Languages
Tina Rainer StExTCRHead of German
Peter Morley-Fletcher BAPNMFHead of Italian
Qingwei Li MAQLHead of Mandarin Chinese
Anna LittleAGLHead of Russian
Andrea D’Angelo MAMDAHead of Spanish
Philip Dukes FGSM ARAMPTDArtistic Director
Clare Toomer GGSMCTHead of Keyboard Studies
Sara Stagg BMus LRSMSSHead of Strings
Alex Arkwright BAAJAHead of Wind
Russ TongRTHead of Outdoor Activities
Kristy Heaton BA MAKLHHead of Politics
Jodie Luker BScJLLHead of Psychology
Julian Hodgson BAJHHead of PSHEE, RSE & SMSC
Bryony Woods BA MScBLWHead of Religious Studies & Philosophy
Dr Garry Doyle BSc MSc PhD DIC Cchem MRSCGADHead of Science
Tom Birkill BScTABHead of Biology
Katherine Holder MAKEHHead of Chemistry
Chris Wheatland MPhysCJWHead of Physics, Head of Astronomy
Rebe Horton MARFHDirector of Sport
   
   
   
   
   
   

NAME / QUALIFICATIONSINITIALSROLE  
Julia Hodgson BScJAHHead of Boarding  
David Armitage BSc MADRAHousemaster – B1  
Gregor McSkimming BScGJMHousemaster – Barton Hill  
Dr Jonathan Swift BSc PhDJPSHousemaster – C1  
Gareth Playfair MAGRPHousemaster – C2  
George Lane BScGDMLHousemaster – C3  
Gregor Macmillan BAGIMHousemaster – Cotton  
Mrs Kay Kiggell MAKJKHousemistress – Dancy  
Mrs Harriet Cox BScHAMCHousemistress – Elmhurst  
Hugo Tilney BAHLRTHousemaster – Littlefield  
Heidi Marvin BSc (Hons)HJCMHousemistress – Ivy House  
Sara Walker MScSKWHousemistress – Mill Mead  
Jennifer Fruci BAJLFHousemistress – Morris  
Amy Adderley BAALAHousemistress – New Court  
Scott Hawthorn BScSRHHousemaster – Preshute  
Charlie Harrison BScCLHHousemaster – Summerfield  
Alex de Trafford MAAHDTHousemaster – Turner